U prostorijama naše škole održano je predavanje pod nazivom “Pružanje prve pomoći djeci školske dobi”. Predavanje je održao dr. Andrija Munivrana, specijalist hitne medicine, a namijenjeno je bilo djelatnicima škole, uključujući učitelje i stručno osoblje. Cilj predavanja bio je edukacija školskog osoblja o važnosti brzog i ispravnog reagiranja u situacijama koje zahtijevaju pružanje prve pomoći djeci. Dr. Munivrana naglasio je kako pravovremeno i adekvatno pružanje prve pomoći može značajno smanjiti rizik od ozbiljnih posljedica u hitnim slučajevima te podići razinu sigurnosti unutar školske zajednice.
Dr. Munivrana detaljno je objasnio osnovne principe prve pomoći, s posebnim naglaskom na specifičnosti pružanja pomoći djeci školske dobi. Upozorio je na važne razlike između postupaka kod djece i odraslih, poput nježnijeg pristupa i drugačijih tehnika prilikom izvođenja umjetnog disanja i masaže srca. Nadalje, predavač je istaknuo najčešće hitne situacije u školama, poput gušenja, padova, ozljeda glave, krvarenja te epileptičnih napadaja. Za svaki scenarij prikazao je pravilne postupke prve pomoći, uz konkretne primjere iz prakse.
Dr. Munivrana opisao je korištenje automatskog vanjskog defibrilatora (AED), uređaja koji je sve češći u školskim ustanovama. Posebno je naglasio važnost brzog prepoznavanja srčanog zastoja i upotrebe AED-a kao ključnog čimbenika za spašavanje života. Nadalje, dr. Andrija Munivrana demonstrirao je postupak reanimacije na lutki, pokazujući korake koji uključuju procjenu stanja svijesti, provjeru disanja te ispravan položaj ruku za masažu srca. Učitelji su imali priliku educirati se o tehnici izvođenja pritisaka na prsni koš i umjetno disanje, uz detaljne upute o pravilnom ritmu i intenzitetu kompresija. Predavač je naglasio važnost brzog reagiranja i održavanja kontinuiranog ritma sve do dolaska hitne pomoći. Na kraju predavanja, dr. Munivrana je odgovorio na pitanja djelatnika te istaknuo važnost redovitih edukacija iz područja prve pomoći. Predavanje je ocijenjeno kao iznimno korisno, a djelatnici su izrazili zadovoljstvo zbog mogućnosti sudjelovanja te istaknuli važnost kontinuirane edukacije na ovu temu.
PROTOKOL O KONTROLI ULASKA I IZLASKA U ŠKOLSKOJ USTANOVI
Protokol_o_kontroli_ulaska_i_izlaska_u_skolskim_ustanovama-1Preuzmi Ovaj protokol izrađen je s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih situacija...